menusearch
kayantime.ir

محمد علی کشاورز

تقویم
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
جستجو
هدر سایت

محمد علی کشاورز

(2)
(0)
اشتراک خبر در شبکه های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید خبر 31
محمد علی کشاورز

 

 

محمد علی کشاورز

وقتی تاریخ سینمای ایران را دور می کنیم و فیلمهای شاخص تاریخ خودمان را میبینیم، بعضی نفرات بیشتر از بقیه در اون تکرار  شدند، و برای ما آشناتر هستند.

محمد علی کشاورز یکی از این بازیگران است، که در اولین فیلم های هنری ایران در دوران موج نوی سینمای ایران بازی کرد و تمام نقش ها را به گونه ای ماندگار کرد که اگر نبود جای خالی اش به شدت احساس میشد.

محمد علی کشاورز در26 فروردین 1309 در محله سیچان اصفهان به دنیا آمد. خاندان محمد علی اصالتا از گرجی تبارانی بودند که در زمان شاه عباس به ایران مهاجرت کرده بودند. نام خانوادگی قبلی او "اصلانی" بود؛ خاندانی که هم اکنون بخش قابل توجهی از جمعیت گرجیان اصفهان و فریدون شهر را تشکیل میدهند.

کشاورز یک بار ازدواج کرد که در سال 1352 این ازدواج به جدایی کشید. و بعد از آن دیگر ازدواج نکرد. کشاورز از این ازدواج صاحب دختری به نام نیلی شد که هم اکنون در بلژیک زندگی میکند و مدرس نقاشی در دانشگاه است.

محمد علی کشاورز فارغ التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و دانشکده هنرهای دراماتیک بود. وی از فارغ التحصیلان رشته نقشه برداری هم بود. حتی در بعضی برنامه های صدا و سیمای ملی آن زمان مجریگری برنامه های مربوط به نقشه برداری را هم به عهده میگرفت، جالبتر اینکه کشاورز یک بار در دانشکده پزشکی هم پذیرفته شد. اما به دلیل علاقه زیادش به بازیگری از تحصیل در پزشکی انصراف داد.

اولین باری که کشاورز روی صحنه تئاتر قدم گذاشت وقتی بود که علی نصیریان نمایشنامه "خودکشی" را میخواست کارگردانی کند.  سال 1339 بود که محمد علی کشاورز رسما در سن سی سالگی وارد عرصه ی بازیگری و هنر ایران شد. او برای اولین بار در سال1343 هم با فیلم " شب قوزی" ساخته فرخ غفاری بازیگری سینما را هم تجربه کرد. و این مسیر تا سال 1387 و در 46 فیلم دیگر هم تکرار شد. و کشاورز هر نقشی را به بهترین نحو ممکن ایفا میکرد. از نقشش در شب قوزی گرفته که صاحب یک آرایشگاه زنانه بود تا فیلم " خشت و آیینه" که یک دکتر کتک خورده بود. تا شاگرد چلویی جعفرخان از فرنگ برگشته و لکنت و اعتماد به نفس کمش.از جعفر استخونی و اتابک اعظم دربار ناصرالدین شاه، تا محمد ابراهیم قصاب باشی فیلم " مادر" ، و نقشش در سریال "پدر سالار" و " دایی جان ناپلئون" . تمام این نقش ها را واقعا از آن خودش کرد، به گونه ای که بدون کشاورز انگار وجود ندارند.

داستان تلخ تقدیر از محمد علی کشاورز اینجاست که در تمام سال های بعد از انقلاب کشاور تنها برای یکی از نقش های بی نظیرش صاحب سیمرغ بلورین شد. آن هم برای نقشش در فیلم مادر. که آن جایزه را هم به خانه نبرد.

کشاورز درباره همین تقدیر شدن می گوید:  بزرگترین جایزه ای که گرفتم از دست پسر جوانی بود که چرخ انگور فروشی داشت . منو که دید پیشم اومد و گفت: هیچ چیزی ندارم به شما بدم به غیر از این که حسم رو بگم، و یه خوشه ی انگور به عنوان کادو بهم داد که این بزرگترین جایزه ای بود که توی زندگیم گرفتم. بهترین قاضی مردم هستند که در کوچه و خیابان نقد های فوق العاده خوبی بهم میکنند.

محمد علی کشاورز یکی از ارکان مهم تاریخ سینما ایران در سن نود سالگی وقتی چندین و چند سال بود سینما و تلوزیون را کنار گذاشته بود، به دلیل مشکل کلیه و در ادامه عفونت ریه، در تاریخ 25 خرداد 1399 در بیمارستان آتیه تهران درگذشت. پیکر کشاورز دو روز بعد در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز

 محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز

 محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز

 محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز

 محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز

نظرات کاربران ( 0 نظر )
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام