menusearch
kayantime.ir

عرق ریزان رسمی از 13 و 43 دقیقه

تقویم
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱
جستجو
هدر سایت

عرق ریزان رسمی از 13 و 43 دقیقه

(0)
(0)
اشتراک خبر در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر چهارشنبه ۱ تیر ۱۴۰۱
تعداد بازدید خبر 7
عرق ریزان رسمی از 13 و 43 دقیقه

 

عرق ریزان رسمی از 13 و 43 دقیقه

امروز که عقربه‌‌‌‌های ساعت به ۱۳ و ۴۳ دقیقه برسند، خورشید هم به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد و از فردا در نیمکره شمالی فصل گرم سال آغاز می‌شود. این در شرایطی است که در همین زمان، ساکنان نیمکره جنوبی آغاز فصل زمستان را تجربه می‌کنند.

به گزارش کایان تایم از اردبیل، ایران در نیمکره شمالی است و در کشور ما هم فردا اولین روز رسمی تابستان است اما مهمترین نماد این فصل، یعنی گرما چندین روز است که بیشتر پهنه کشور را در نوردیده است. پیش بینی شده بود که دمای هوا در خرداد ماه امسال بالاتر از میانگین معمول باشد اما حداقل تا نیمه این ماه هوا با ما ایرانی ها از سرسازگاری درآمد و دما چندان تابستانی نشد. ولی از حول و حوش همان نیمه خرداد به این سو، گرمای هوا رو به شدت گذاشت تا روز‌‌‌‌های پایانی خرداد که نشانه‌‌‌‌های انقلاب تابستانی خیلی زودتر از خود این پدیده نجومی به شهرها رسیده است.

حالا و در آستانه ورود به فصل تابستان، بسیاری از شهر‌‌‌‌های کشور با گرمای فلج کننده رو به رو شده اند. دیروز دمای هوای شهرستان مهران در استان ایلام به ۵۲ درجه سانتیگراد رسید تا این شهر به عنوان گرم ترین شهر کشور معرفی شود. در دهلران هم وضعیت بهتر نبود و مردم این شهر استان ایلام نیز زندگی در دمای 51 درجه سانتیگراد را تجربه کردند. شدت گرما باعث تعطیلی ادارات در این شهر شد و فرماندار دهلران از اعلام آماده‌باش سراسری مدیریت بحران ایلام خبر داد. ادارات منابع طبیعی و محیط ‌زیست دهلران برای هر گونه آتش‌سوزی احتمالی آماده شده اند و شبکه بهداشت و درمان و هلال احمر نیز در خصوص مراجعات شهروندان برای گرمازدگی و امدادرسانی در جاده‌ها توجیه شده اند.

در چند روز گذشته بیش از ۵۰ نفر با علائم گرمازدگی به بیمارستان‌‌‌‌های دهلران مراجعه کرده‌اند و این در حالی است که اداره هواشناسی این شهر اعلام کرده احتمال افزایش بیشتر دمای هوا هم وجود دارد.

منابع محلی خبر می‌دهند که گرمای تحمل ناپذیر در این شهرستان ها به حدی رسیده که حتی کولرها نیز منازل را خنک نمی‌کنند و  در دهلران ۱۰ کنتور برق به دلیل گرمای هوا سوخته اند. اداره برق شهرستان دهلران علت این موضوع را استفاده همزمان چندین وسایل سرمایشی و تک فاز بودن وسایل اندازه‌گیری و فشار زیاد به سیم‌‌‌‌های برق عنوان کرده است.

وضعیت در خوزستان

تا بوده، هر وقت صحبت از گرمای هوا به میان می‌آمد، نام خوزستان هم پشت بند آن مطرح می‌شد. امسال نیز همینطور است و در حالی که یک روز تا آغاز تابستان باقی مانده، درجه دمای هوا در بیشتر شهر‌‌‌‌های این استان به سرعت در حال بالا رفتن است.

اداره کل هواشناسی استان خوزستان در اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش دمای ۴۹ درجه و بالاتر در روز سه‌شنبه هفته جاری (امروز) هشدار سطح نارنجی صادر کرده و این در حالی است که رامهرمز دمای هوای 51 درجه را از سر گذرانده است. دمای هوای اهواز هم روز گذشته به همین اندازه بالا رفت و عقربه‌‌‌‌های سنجش دما درآبادان روی 50 درجه ایستاد.

دانشگاه علوم پزشکی آبادان به شهروندان جنوب غرب خوزستان به ویژه کودکان، افراد سالمند و بیماران زمینه ای هشدار داد با توجه به افزایش گرمای هوا برای جلوگیری از گرمازدگی از خروج غیر ضروری از منزل خودداری کنند. در استان خوزستان ادارات ۱۶ شهرستان به دلیل پیش بینی وقوع دمای ۴۹ درجه و بالاتر، دیروز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه به دستور استاندار خوزستان تعطیل بودند.

در این میان بادرود نطنز پیشران بالا رفتن دما در استان اصفهان است به طوری که روز گذشته دمای این شهرستان به 43 درجه سانتیگراد رسید تا ساکنان آن یک تابستان واقعی را دو روز مانده تا پایان فصل بهار تجربه کنند. حالا خیلی ها در اصفهان می‌پرسند وقتی روز‌‌‌‌های آخر بهار باید اینطور عرق ریخت، قرار است در تیر و مرداد چه بر سرمان بیاید؟!

همه جا آسمان همین رنگ است؟!

گرما در جای جای کشور بیداد می‌کند. در قصر شیرین دمای هوا به 44 درجه رسیده است، در خراسان رضوی، دما 40 درجه را رد کرده و هواشناسی مهاباد ضمن اعلام افزایش 9 درجه ای دما، نسبت به بروز آتش سوزی در جنگل ها هشدارداده است. در سایر مناطق گرمسیری کشور هم شرایط به همین ترتیب است تا هنوز تابستان از راه نرسیده، میلیون ها نفر در ایران شرایط تابستانی را تجربه کنند.

اما این در حالی است که بعضی مناطق کشور به کل از این تجربه گرم دور هستند. دیروز که «مهران» دمای 52 درجه را از سر گذراند و گرم ترین نقطه کشور معرفی شد، کمی بیشتر از 900 کیلومتر آنسوتر در استان اردبیل، مردم در حال وداع با بهار مطبوع 10 درجه ای روزگار می‌گذراندند.

 در سراب (آذربایجان شرقی) وسقز (کردستان) نیز همین شرایط حاکم بود. احتمالاً برای ساکنان این مناطق هنوز تفاوت کولر و پنکه چندان معنایی ندارد!

تابستان خیلی تلخ!

امشب (شب اول تابستان) کوتاه‌ترین شب سال و فردا روز اول تابستان، بلندترین روز سال خواهد بود. تابستان گرم و طولانی که چندین روز است حضورش را اعلام کرده، فردا رسماً از راه می‌رسد و روز‌‌‌‌های بلندی در انتظار مردم به خصوص در مناطق گرم ایران است.

روز گذشته یک پایگاه اطلاع رسانی، تابستان امسال را تلخ ترین تابستان سال‌‌‌‌های اخیر لقب داد. می‌دانید چرا؟ به نوشته این سایت، دیگر بستنی زیر ۵۰۰۰ تومان در بازار پیدا نمی‌شود و اگر قصد خرید بستنی معمولی را هم برای یک خانواده چهارنفره داشته باشید باید مبلغی بین ۲۰ هزار تا ۶۰ الی 70 هزار تومان به فروشنده بپردازید مگر اینکه بستنی یخی را انتخاب کنید!

حالا فکر کنید تابستانی در پیش دارید بسیار گرم، طولانی و بدون بستنی! به نظرتان این روزها ما هم در نیمکره جنوبی زندگی می‌کردیم خوشبخت تر نبودیم!