menusearch
kayantime.ir

دشت شیمبار

تقویم
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
جستجو
هدر سایت

دشت شیمبار

(0)
(0)
اشتراک خبر در شبکه های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید خبر 35
دشت شیمبار

مناطق جنوبی کشور به لحاظ گردشگری، جایگاه بسیار خوبی دارند. در هر بخشی از این خاک میتوان منطقهای دیدنی و شگفتانگیز پیدا کرد که هر کدام از جنبههای تاریخی، فرهنگی و یا طبیعی دارای ارزش و اهمیتهای مخصوص به خودشان هستند.

یکی از زیباترین مناطق طبیعی در این منطقه که در نزدیکی اهواز نیز قرار دارد دشت شیمبار است. این دشت در مرز استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری و ۱۰۰ کیلومتری مسجد سلیمان قرار دارد و تبدیل به جاذبه تفریحی و گردشگری ایدهآلی شده است. در این مطلب همراه ما باشید تا دشت شیمبار را بهتر بشناسیم

 

درباره دشت شیمبار

دشت شیمبار با داشتن مساحتی بیش از ۵۰ هزار هکتار از یک طرف در دامنه کوه دلا و از طرفی دیگر در تماس با کوههای بلند و زیبا قرار دارد. این منطقه پوشیدهشده از انگور کوهی، توت، انار، سیب، بادام، بوتههای وحشی، انواع قارچ و مرکبات و... است و از این بابت جلوه بینظیری را ایجاد کرده است. بخشهای کوهستانی اطراف این منطقه نیز انتخاب ایدهآلی برای کوهنوردی به شمار میآیند

 

دشت شیمبار حیات وحش خوبی دارد و از این نظر نیز به هم زیبایی منطقه افزوده و هم بسیار ارزشمند است. رود شیمبار که در این دشت جریان دارد فضای زیبا و رویایی آن را چندین برابر کرده و چشمههای زیادی نیز در گوشه و کنارههای آن به چشم میخورد.

یکی از مهمترین بخشهای دشت شیمبار، تالاب شیمبار است که در منطقهای حفاظتشده و در امتداد رشته کوههای زاگرس قرار دارد. این تالاب تحت تاثیر آب و هوای کوهستانی است و در فصلهای پاییز و زمستان بارشی فراوان از باران دارد.

 

پوشش گیاهی و جانوری دشت شیمبار

همانطور که گفته شد این دشت از نظر پوشش گیاهی و جانوری از اهمیت بسیاری برخوردار است. پوشش گیاهی این دشت علاوه بر چیزهایی که پیش از این به آنها اشاره شد شامل درختان بلوط، بادام کوهی، مهلو، افرا، ارزن، اسفندان، بنه، کلخنگ، جاز، زالزالک، کلخونک، مورد، پده، چنار، آلبالو وحشی، زیان گنجشک، انواع گون، ریواس، مورد معطر، پرسیاوشان، گزانگبین، کرامینه، انواع گیاهان دارویی و... نیز میشود و درختان خودرویی از میوههای توت،سیب، انگور و انجیر نیز به وفور در آن دیده میشوند.

 

حیات وحش این منطقه در گذشته شامل حیواناتی از جمله گرگ، خرس، گراز، پرندگان شکاری مثل عقاب و کرکس میشد و همین مسئله نیز باعث میشد که کمتر کسی بتواند جرأت آن را پیدا کند که پا به این دشت بگذارد، اما امروزه به دلیل شکار غیرقانونی در این منطقه، چرخه اکوسیستم به مشکلاتی موجه شده و کیفیت گذشته را ندارد. جالب است بدانید که با وجود این مسئله هنوز هم در تالاب این دشت گونههایی از چلچله، پلیکان و کشیمیان به چشم میخورد.

 

جاذبههای تاریخی دشت شیمبار

  

منطقه شیمبار از نظر تاریخی نیز اهمیت بسیاری دارد. کتیبهها و آثار باستانی بسیاری در این منطقه به چشم میخورند که حاکی از آن هستند که این دشت عمر دور و درازی داشته، اما نوع پوشش و شکل این سنگنگارهها نشان میدهد که احتمالاً به دوره اشکانی مربوط میشوند.

یکی از مهمترین سنگنگارههای این منطقه تنگ بتا نام دارد. این سنگنگاره نقش برجستهای هشتونیم متری و نقشی ۱۴۰ سانتیمتری در بلندیهای کوه دلاست. بررسیها نشان میدهد که تنگ بتا در دورههای زمانی مختلف مورد توجه قرار گرفته بوده است.

از میان سایر جاذبههای گردشگری دشت شیمبار میتوان به قلعه دختر، بقایاس آسیابهای تنگ سنان، قلعه کله قندی، قلعه آهنگری، پل نگین، کوه قلندرون، امام زاده صالح ابراهیم کوه دمه، امامزاده محمد ابن حمام، امام زاده بابا زاهد، شیرهای سنگی و همچنین کاریزهای دوران باستانی نیز اشاره کرد که برای گردشگرانی که به این منطقه سفر میکنند سرشار از تجربههای جدید و لذتبخش هستند، به همین دلیل نیز اهمیت گردشگری دشت شیمبار بسیار زیاد است.

 

 دشت شیمبار

دشت شیمبار

 دشت شیمبار

دشت شیمبار

 دشت شیمبار

تالاب دشت شیمبار

 دشت شیمبار

دشت شیمبار

نظرات کاربران ( 0 نظر )
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام