menusearch
kayantime.ir

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

تقویم
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
جستجو
هدر سایت

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

(0)
(0)
اشتراک خبر در شبکه های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید خبر 197
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

منزل و خانقاه شیخ صفی در همین مکان قرار دارد، و بر طبق وصیّت شیخ، جنازه اش را در اتاقی جنب خلوتخانه و باغچه و حوضخانه دفن کردند و بر قبر او بنایی ایجاد کردند تا علاوه بر مقبره شیخ صفی و مرقد شاه اسماعیل اول - آرامگاههای دیگری از شاه زادگان صفوی و فرزندان وی را در این بقعه و محل شهیدگاه قرار دهند. به گفته بیوک جامعی (۱۳۷۹)، مجموعه نفیس بقعه شیخ صفیالدین به نام عارف نامدار شیخ صفیالدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه‍.ق به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد. پس از شروع حکومت صفویه، به سبب ارادت شاهان صفوی به جد خود، واحدهای مختلفی به این مجموعه اضافه شد. به ویژه در دوره شاه عباس اول و از آن جا که وی ارادت فراوانی به شیخ صفی الدین داشت و بسیار به زیارت مقبره وی میرفت، برای تکمیل و تزیین این اثر، کارهای فراوانی صورت گرفت. در عصر صفوی، بقعه شیخ با حضور استادان بزرگ عهد صفوی چنان به زیور آراسته شد که هم چنان پس از گذشت چندین قرن به عنوان یکی از مفاخر تاریخی و فرهنگی ایران بهشمار میآید.

یکی از موارد منحصربهفرد این مجموعه این است که این بقعه حاوی دهها اثر بدیع در مضامین مختلف رشتههای هنری است که از آن جمله میتوان به عالیترین نوع کاشی کاری معرق و مقرنس و گچبری کتیبههای زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی (میر عماد، میر قوام الدین، محمد اسماعیل و) منبتهای ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ بری و غیره اشاره کرد. این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است که گرد هم آمدن فضایل هنری نامبرده، آن را در مجموعههای تاریخی ایران شاخص و متمایز نمودهاست.

در جریان جنگهای ایران و روسیه در دوره قاجار و سقوط اردبیل، نسخ خطی کتابخانه شیخ صفیالدین اردبیلی توسط روسها به غارت رفت. هماکنون آن نسخ در موزه سن پترزبورگ در روسیه نگهداری میشوند. این بنای تاریخی در محله عالی قاپو است.

 

 

 

مسجد جنت سرا

در سمت چپ سرسرای ورودی، مسجد جنت سرا 

قرار گرفته. جنت سرا به صورت فضای هشت ضلعی طراحی شده و فاقد محراب است. چنین به نظر میرسد که فضای جنت سرا بیشتر برای انجام مراسم صوفیانه و گرفتن مجالس سماع عارفانه بوده و سنگ میدان یا «میدان داشی» آن هنوز در مجموعه بقعه شیخ صفی الدین موجود است. مسجد جنت سرا در گذشته دور دارای سقف گنبدی بوده که پس از فروریختن در دوره قاجاریه، سقفی چوبی و مسطح روی آن ایجاد شد که بر ۱۶ ستون چوبی استوار شدهاست. مسجد جنت سرا از نمای بیرونی مشرف به صحن داخلی سرسرای عظیمی است که در مقابل آن پنجره مشبک گره چینی نصب شده و در جناحین آن دو نیم قوس در ورودی اتاق متولی قرار گرفتهاست.

قندیل خانه

این بخش در حقیقت قسمت اصلی بناست و دقیقاً رو به روی سرسرای ورودی در دو طبقه قرار گرفتهاست. پنج پنجره چوبی در طبقه فوقانی و پنج پنجره در زیر آن نمای بسیار زیبایی را قندیل خانه بخشیدهاست.

 

چینی خانه

چینی خانه در قسمت خاوری قندیل خانه یا رواق اصلی قرار گرفته که با دو ورودی باریک با دارالحفاظ ارتباط مییابد. ساختمان چینی خانه دارای چهار شاه نشین و دارای تاقنماهای فوقالعاده زیبا و نفیس از نوع مقرنس گچی است که روی آن نقاشی و طلاکاری شدهاست. هماهنگی و توازن رنگها با سطوح مقرنس از اسلیمها و گلهای مختلف منظرهای شگفتانگیز را ایجاد کردهاست. این مکان در دوره صفویه محل نگهداری ظروف زرینه، سیمینه و ظروف سفارشی شاه عباس اول از کشور چین بودهاست.

 

پناهگاه

مقبره شیخ صفیالدین اردبیلی در عهد صفوی مکانی مقدس بهشمار میرفت و حکم بست و پناهگاه داشت. کسانی که در آنجا متحصن میشدند حتی اگر از جانب شاه محکوم به اعدام بودند، جانشان در امان بود. مثلاً سلطان حسینخان شاملو برای حفظ جانش از دست اسماعیل قلیبیگ شاملو به این آرامگاه پناه برد.

 

کتابخانه

درپی عهدنامه ترکمانچای در سال ۱۲۰۶، ایران پذیرفت تا تمامی نسخ خطی کتابخانه شیخ صفیالدین اردبیلی که در آرامگاه قرار داشتند، به عنوان بخشی از غرامتهای روسیه، ضبط و به آن کشور منتقل شوند.

 

 

بخش های مختلف بقعه شیخ صفی الدین

آن گونه که بیوک جامعی (۱۳۷۹) به نقل از کتاب «صریح الملک» عنوان کردهاست، بخشهای مختف بقعه شیخ صفی الدین عبارتاند از:

حرم و دارالحفاظ

مقبره شاهزادگان در جانب شرقی دارالحفاظ

ایوان بزرگ رو به قبله دارالحدیث که از آثار دوران شاه اسماعیل اول بوده و در دو جانب غربی و شرقی مقبرههای مسقفی از اولاد و مشایخ صوفیه قرار داشتهاست.

چلهخانههای قدیم و جدید و محل جلوس شیخ صفی الدین بودهاست.

مقبره مادر شاه اسماعیل (دختر اوزون حسن آق قویونلو)

مقصورهای در برابر ایوان دارالحدیث

محوطه شهید گاه در شمال گنبد دارالحدیث

محل جلوس شیخ صدرالدین موسی

حجرهها که از چهل عدد بیشتر بوده

صفه مزارهای برخی از امیران و سران خاندان صفوی

نانوا خانه یا آشپزخانه

آشپزخانه و دیگ خانه و حجرههای متعلق به آن و ایاغ خانه

حجره رو به مزار شیخ صفی الدین که آرامگاه مشایخ صوفیه بودهاست.

شربت خانه در کنار چشمه آبی مشتمل بر حوض و محل پختن حلواها و شیرنیها

خونچه خانه و انبار با حجرههای فوقانی و تحتانی

دفترخانه شامل دهلیز و خانه و محوطهای میان شربت خانه و خونچه خانه

نقاره خانه که زیر سقف آن سقاخانه بوده و در پشت آن حمام و برخی خانههای متعلقه قرار دارد.

هیمه خانه و زمینی در اطراف آن

فضای بیرون در آستانه که در مقابل آن کوچه و دکانها قرار داشت

کتابخانه

 

 

 مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

 مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

گنبد الله الله بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

فضای بیرونی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

نظرات کاربران ( 0 نظر )
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام