menusearch
kayantime.ir

باغ فین کاشان

تقویم
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
جستجو
هدر سایت

باغ فین کاشان

(0)
(0)
اشتراک خبر در شبکه های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید خبر 194
باغ فین کاشان

یکی از مهمترین و البته سرشناسترین باغهای ایرانی، باغ فین کاشان است. این باغ دارای اهمیت تاریخی و گردشگری زیادی است و به همین دلیل هم به طور سالانه میزبان گردشگران بسیاری است که از داخل و خارج از کشور برای بازدید از آن مراجعه میکنند. در این مطلب همراه ما باشید تا در رابطه با این باغ بیشتر بگوییم.

 

 

درباره باغ فین کاشان

باغ فین و حمام فین با سابقه تاریخیای که به دوران صفویه باز میگردد دارای وسعتی در حدود ۲۳ هزار مترمربع است. در گذشتههای نه چندان نزدیک این منطقه با داشتن چشمه زیبا و روان خود توجه پادشاهان و حاکمان بسیاری را به خود جلب کرده بود. معمولاً گفته میشود که احداث بناهای زیبا و شاهانه اولیه در این منطقه توسط آل بویه صورت گرفته و بعدها در زمان ایلخانان مغول نیز نوسازی شدهاند، اما باغ فین کنونی در نهایت در دوران صفویه بعد از زلزلهای که در سال ۹۸۲ هجری قمری اتفاق افتاد در قالب ساختمان هشتی ورودی و سردر، حمام صفوی، برج و باروی باغ و همینطور کوشک میانی ساخته شد. بعد از این در دوران زندیه، عمارتها و بناهای دیگری در اطراف این باغ ساخته شد که سرانجام این منطقه را به مجموعه باغ فین تبدیل کرد.

در نهایت این باغ در سال ۱۳۱۴ به دلیل اهمیت و ارزش بالای تاریخی خود در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و همین مسئله نیز اهمیت آن را چندین و چند برابر میکند. از سال ۲۰۰۷ میلادی تلاش شد تا این باغ به ثبت جهانی نیز برسد، به همین دلیل بعد از چند سال، در نهایت در سال ۲۰۱۱ باغ فین کاشان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفت.

 

 

 

 

 

معماری باغ فین کاشان

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد باغ فین کاشان نیز همچون سایر باغهای ایرانی دارای معماریای است که با تاریخ و طبیعت تلفیق شده و از این نظر نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ساخت این باغ تمامی اصول استاندارد ساخت باغ رعایت شده است، اما بخش مهم آن حضور دو عنصر آب و درخت است که به عنوان عناصر ثابت باغهای ایرانی در این منطقه نیز ایفای نقش میکنند.

وجود عنصر آب در باغ ایرانی باعث به وجود آمدن آرامش، خنک کردن هوا، همراهی صدای زیبایی آب و... میشود و از این حیث اهمیت زیادی دارد، اما باغ فین کاشان دارای معیارها و ویژگیهای معماری دیگری نیز هست که از میان آنها میتوان به حفظ تقارن اشاره کرد. گفته میشود که بیشترین میزان وجود عدم تقارن در این باغ در دوران صفویه به وجود آمده است، اما کمکم دخالت پادشاهان بعدی در ساخت و نوسازی این باغ، مفهوم قرینه را تا حدودی از بین برد. این فاصله و خروج از تقارن در مسیرهای تردد در باغ و ابنیه اضافه شد که بسیار هم به چشم میخورد

 

 باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

 باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

 باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

نظرات کاربران ( 0 نظر )
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام